Here are the results of the Fall 2019 Math Meet. Congratulations to all participants!
4TH GRADE
Arithmetic
1st Place:
Brookelyn Downs - BCES
Jackson Kelting - BCES
Jasher Coyle - GEJ
Jayden Turgeon - BCES
Josephine Thompson - BCES
Keona Ingram - BCES
Spencer Tillman - GEJ
2nd Place:
Anthony Turgeon - BCES
3rd Place:
Liam Lister - BCES
Problem-Solving
1st Place:
Corbin Bolduc - GEJ
Sawyer Melanson - GEJ
Anthony Turgeon - BCES
Chase Medlin - BCES
Brookelyn Downs - BCES
Olivia Solari - HOL
2nd Place:
Keona Ingram - BCES
3rd Place:
Mia Carter - BCES
Mayuka Faulkner - BCES
Geometry
1st Place:
Jasher Coyle - GEJ
2nd Place:
Patrick Moriarty - GEJ
3rd Place:
Jayden Turgeon - BCES
Josephine Thompson - BCES
Keona Ingram - BCES
Olivia Solari - HOL
Sawyer Melanson - GEJ
5TH GRADE
Arithmetic
1st Place:
Adriana Alie - BCES
Alanah Allen - GEJ
Tessa Gaudiano - BCES
2nd Place:
Drew Gervais - GEJ
3rd Place:
Lillian Duclos - HBE
Leah Curtis - BCES
Chris Bouffard - HBE
Sophia Pellerin - BCES
Tobias Pinault - BCES
Davis Powell - BCES
Problem-Solving
1st Place:
Tessa Gaudiano - BCES
2nd Place:
Drew Gervais - GEJ
3rd Place:
Tobias Pinault - BCES
Geometry
1st Place:
Tessa Gaudiano - BCES
Drew Gervais - GEJ
2nd Place:
Davis Powell - BCES
3rd Place:
Catherine Lopresti - BCES
6TH GRADE
Arithmetic
1st Place:
Christopher Foster, Jr. - BEMS
2nd Place:
Benjamin Bolte - BEMS
3rd Place:
Caleb Pollard - BEMS
Problem-Solving
1st Place:
Christopher Foster, Jr. - BEMS
2nd Place:
Chase McDonald - BEMS
Brenna Shaffer - BEMS
3rd Place:
Benjamin Bolte - BEMS
Geometry
1st Place:
Christopher Foster, Jr. - BEMS
2nd Place:
Benjamin Bolte - BEMS
3rd Place:
Brenna Shaffer - BEMS
Emma Karlis - BEMS
Caleb Pollard - BEMS
Team Challenge Winners
1st Place Team Winners
Olivia Solari - HOL
Leah Curtis - BCES
Evan Karlis - BCES
Emma Karlis - BEMS
Brookelyn Downs - BCES
Adriana Alie - BCES
2nd Place Team Winners
Alex Pouliot - GEJ
Chris Bouffard - HBE
Christopher Foster, Jr. - BEMS
Corbin Richard - HBE
Riley Taylor - HBE
Benjamin Thomson - HBE
3rd Place Team Winners
Emma Twomey - HBE
Isabella Waters - HBE
Tessa Gaudiano - BCES
Hailey Irish - BCES
Benjamin Bolte - BCES
Marrin McGloin - GEJ
Grade Level Math Meet Winners
4th Grade: Keona Ingram - BCES
5th Grade: Tessa Gaudiano - BCES
6th Grade: Christopher Foster, Jr. - BEMS
Overall Math Meet Winner
Tessa Gaudiano - BCES
Congratulations!